Pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie - ma spore uzasadnienie w praktyce. Niestety, wynika z doświadczenia. Zbyt często okazuje się, że o czymś nie wiedzieliśmy, coś innego zignorowaliśmy a w innej sprawie podjęliśmy złą decyzję, bo nie wybiegliśmy myślami w przód i zanadto zasugerowaliśmy się bieżącą sytuacją, która szybko uległa zmianie. To naturalne, nie jesteśmy nieomylni i wszechwiedzący. Dzięki temu, życie bywa interesujące ale i potrafi niemile zaskoczyć.

Czy urządzając dom, mieszkanie, co zazwyczaj bywa jedną z poważniejszych życiowych inwestycji zdecydujemy się na staranne zaplanowanie nie tylko związanych z tym wydatków ale i dopasowanie funkcji mieszkalnych, sprzętów i pozostałych elementów wyposażenia, żeby w najlepszy sposób służyły naszemu dobremu samopoczuciu, zdrowiu i przyjemności mieszkania? Taki cel zapewne przyświeca każdemu szczęśliwemu inwestorowi - przyszłemu właścicielowi.

Żeby go osiągnąć, nie zawsze trzeba przejść procedurę opisaną na wstępie - wybudować trzy domy, urządzić trzy mieszkania, ucząc się na własnych błędach. Można wszystko starannie zaplanować i wirtualnie przetestować dzięki projektowaniu komputerowemu.

Nowoczesne technologie łączą doświadczenie projektanta z możliwościami wizualizacji w trójwymiarowej przestrzeni niemal każdego istniejącego rozwiązania aranżacji wnętrza.

Dzięki dokładności rysunku ( do 1mm) można uzyskać niezwykle staranną specyfikację np. ułożenia okładzin ( płytki ceramiczne, deski podłogowe, tapety czy farby) a co za tym idzie, dokładny kosztorys.

Możliwość oddania w projekcie naturalnych barw, światła słonecznego i sztucznego to kolejny atut, który pozwala poczuć klimat urządzanego wnętrza, sprawdzić czy nie będzie ono zbyt ponure lub, przeciwnie, zbyt intensywnie oddziałujące.

Ogromna baza dostępnych na rynku artykułów wyposażenia wnętrz pozwala wirtualnie umeblować, pomalować i oświetlić każde pomieszczenie. Tu można bezkarnie przeprowadzać eksperymenty.

Wstawienie sofy Kleer do projektu nic nie kosztuje. Możemy ją jednym kliknięciem wymienić na inny model albo zastąpić meblem innego producenta lub na wymiar.

Oświetlenie górne - punktowe, czy halogeny w panelu sufitowym? Co da przyjemniejszy efekt i sprawdzi się w pracy przy blacie kuchennym? To wszystko można zobaczyć przed położeniem instalacji elektrycznej.

To zaledwie kilka przykładów korzyści płynących z zamówienia projektu wnętrza przed przystąpieniem do prac wykończeniowych, właściwie nawet przed przystąpieniem do budowy.

Dlaczego warto mieć projekt wnętrza zanim powstaną ściany?

Podział funkcyjny przestrzeni mieszkalnej determinuje sposób korzystania z niej w przyszłości. Bywa, że w łazience nie zmieści się pralka lub wanna, bo brakuje 10-20 cm a wystarczyłoby przesunąć futrynę... Innym razem po prostu wolelibyśmy, żeby pralka stała w oddzielnym pomieszczeniu, a projekt podstawowy tego nie uwzględnił.

Czy potrzebujemy oddzielnej garderoby, czy zabudowanych szaf w każdej sypialni?

Gdzie będziemy przechowywać zapasy : wystarczy duże cargo czy potrzebujemy chłodnej spiżarni? Trzeba poszukać dla niej miejsca, które da się wyizolować.

Jaki okap założymy: z silnikiem w kuchni czy na zewnątrz, żeby nie słyszeć jego pracy? To rozwiązanie wymaga dodatkowego przewodu kominowego.

W ferworze prac budowlanych pewne problemy zwykle umykają, wydają sie mało istotne na danym etapie. Kiedy przychodzi się z nimi zmierzyć, często okazuje się, że jest za późno. W takiej sytuacji wygoda kosztuje tyle co przeróbki potrzebne do jej wdrożenia. Wcześniejszy projekt pomaga przewidzieć potrzeby i przemyśleć wszystkie dostępne rozwiązania. Z tego powodu jest to realna oszczędność czasu i środków finansowych.

To, jak poczujemy się w swoim nowym domu w dużej mierze będzie zależało od końcowego efektu całej sumy szczegółów, które, jeśli je wcześniej zignorowaliśmy - mogą nas mocno rozczarować, lecz starannie przemyślane - zachwycić.

 

24 września 2017
O PROJEKTOWANIU

byViolet

POWRÓT DO STRONY